HAMPDEN Football Netball League players will get the benefit of three byes throughout the 2019 season.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The draw, which was released on Wednesday, features an Easter break, an interleague bye in May and a final bye in July.
The season will start on April 6 – two weeks before Easter.
AFL Western District operations manager Jason Moloney said the Hampden league only had three breaks “when Easter falls late".
Round three matches will be split over two weekends.
South Warrnambool and Koroit will play on Good Friday with Hamilton Kangaroos and Portland to feature in their traditional Anzac Day spot the following Thursday.
Three games on Saturday, April 27 will complete the round.
Moloney said the Good Friday match would be played as either a twilight or night fixture at Friendly Societies’ Park, allowing fans to watch the Warrnambool and District league match between Old Collegians and Merrivale too.
Other highlights include the grand final rematch between Koroit and Camperdown in round two and two former coaches facing their old sides.
Hamilton Kangaroos recruit Levi Dare will play Cobden on the Bombers’ home turf in round four and three-time Koroit premiership coach Adam Dowie will lead North Warrnambool Eagles against the Saints at Bushfield in round six.
The grand final is scheduled for September 21.
THE DRAW:
ROUND ONE
Saturday, April 6
Hamilton Kangaroos v Koroit
Port Fairy v South Warrnambool
North Warrnambool Eagles v Portland
Warrnambool v Cobden
Camperdown v Terang Mortlake
ROUND TWO
Saturday, April 13
South Warrnambool v Hamilton Kangaroos
Portland v Port Fairy
Cobden v North Warrnambool Eagles
Terang Mortlake v Warrnambool
Koroit v Camperdown
ROUND THREE*
Friday, April 19
South Warrnambool v Koroit (GF)
Thursday, April 25
Hamilton Kangaroos v Portland (AD)
Saturday, April 27
Port Fairy v Cobden
North Warrnambool Eagles v Terang Mortlake
Warrnambool v Camperdown
* Please note there are no games on Easter Saturday, April 20
ROUND FOUR
Saturday, May 4
Cobden v Hamilton Kangaroos
Terang Mortlake v Port Fairy
Camperdown v North Warrnambool Eagles
Koroit v Warrnambool
Portland v South Warrnambool
ROUND FIVE
Saturday, May 11
Hamilton Kangaroos v Terang Mortlake
Port Fairy v Camperdown
North Warrnambool Eagles v Warrnambool
South Warrnambool v Cobden
Koroit v Portland
INTERLEAGUE BYE
Saturday, May 18
ROUND SIX
Saturday, May 25
Camperdown v Hamilton Kangaroos
Warrnambool v Port Fairy
North Warrnambool Eagles v Koroit
Terang Mortlake v South Warrnambool
Cobden v Portland
ROUND SEVEN
Saturday, June 1
Hamilton Kangaroos v Warrnambool
Port Fairy v North Warrnambool Eagles
South Warrnambool v Camperdown
Portland v Terang Mortlake
Koroit v Cobden
ROUND EIGHT
Saturday, June 8
North Warrnambool Eagles v Hamilton Kangaroos
Port Fairy v Koroit
Warrnambool v South Warrnambool
Camperdown v Portland
Terang Mortlake v Cobden
ROUND NINE
Saturday, June 15
Hamilton Kangaroos v Port Fairy
South Warrnambool v North Warrnambool Eagles
Portland v Warrnambool
Cobden v Camperdown
Koroit v Terang Mortlake
ROUND 10
Saturday, June 22
Koroit v Hamilton Kangaroos
South Warrnambool v Port Fairy
Portland v North Warrnambool Eagles
Cobden v Warrnambool
Terang Mortlake v Camperdown
ROUND 11
Saturday, June 29
Hamilton Kangaroos v South Warrnambool
Port Fairy v Portland
North Warrnambool Eagles v Cobden
Warrnambool v Terang Mortlake
Camperdown v Koroit
BYE Saturday, July 7
ROUND 12
Saturday, July 13
Portland v Hamilton Kangaroos
Cobden v Port Fairy
Terang Mortlake v North Warrnambool Eagles
Camperdown v Warrnambool
Koroit v South Warrnambool
ROUND 13
Saturday, July 20
Hamilton Kangaroos v Cobden
Port Fairy v Terang Mortlake
North Warrnambool Eagles v Camperdown
Warrnambool v Koroit
South Warrnambool v Portland
ROUND 14
Saturday, July 27
Terang Mortlake v Hamilton Kangaroos
Camperdown v Port Fairy
Warrnambool v North Warrnambool Eagles
Cobden v South Warrnambool
Portland v Koroit
ROUND 15
Saturday, August 3
Hamilton Kangaroos v Camperdown
Port Fairy v Warrnambool
Koroit v North Warrnambool Eagles
South Warrnambool v Terang Mortlake
Portland v Cobden
ROUND 16
Saturday, August 10
Warrnambool v Hamilton Kangaroos
North Warrnambool Eagles v Port Fairy
Camperdown v South Warrnambool
Terang Mortlake v Portland
Cobden v Koroit
ROUND 17
Saturday, August 17
Hamilton Kangaroos v North Warrnambool Eagles
Koroit v Port Fairy
South Warrnambool v Warrnambool
Portland v Camperdown
Cobden v Terang Mortlake
ROUND 18
Saturday, August 24
Port Fairy v Hamilton Kangaroos
North Warrnambool Eagles v South Warrnambool
Warrnambool v Portland
Camperdown v Cobden
Terang Mortlake v Koroit
FINALS
QUALIFYING FINAL
Saturday, August 31
ELIMINATION FINAL
Sunday, September 1
SECOND SEMI-FINAL
Saturday, September 7
FIRST SEMI-FINAL
Sunday, September 8
PRELIMINARY FINAL
Saturday, September 14
GRAND FINAL
Saturday, September 21