WDFNL Round 4 netball: Results and gallery

Results from today's WDFNL round 4 netball games as supplied by the league

A GRADE NETBALL: 

Old Collegians 43 def Merrivale 35 

BEST: Old Collegians: M Forth, S Ballinger, S Alderson. 

Merrivale: J Keane, K Ryan, J Brereton.

-----

Allansford 44 def Deakin University Sharks 33 

BEST: Allansford: R Meade, K Pratt S, Jamieson  

Deakin University Sharks: L Anders, M Burt, K Mifsud.  

 -----

Dennington 50 def South Rovers 35 

BEST: Dennington: K Bolden, M Boyd, L Keane South Rovers: K Dalton, M Whelan, M Simonds  

 -----

Panmure 44 def Kolora-­Noorat 34 

BEST: Panmure: S O'Keefe, E Roache, N Meade  

Kolora-­Noorat: L Clifford, F Clarke, A Holmes  

 -----

Russells Creek 29 def East Warrnambool 25 

BEST: Russells Creek: R Cuomo, S Dunkley, B Eccles 

East Warrnambool: A Sheridan, H Jones, C Moloney

----- 

Timboon Demons 67 def Nirranda 34 

BEST: Timboon Demons: C Marr, M McKenzie, R Dendle 

Nirranda: C Bourke, G Haberfield, B Foster 

-----

A RESERVE:

Old Collegians 29 def Merrivale 27 

BEST Old Collegians: C McCarroll M Culell S van Kempen 

Merrivale: E Dwyer B Heaphy C Johnson 

-----

Allansford 43 def Deakin University Sharks 34 

BEST Allansford: S Edge S Croft T Ryan  

Deakin University Sharks: T Wells L Linder­Leighton G Gaylard  

-----

South Rovers 43 def Dennington 32 

BEST South Rovers: J Cottee T Hawker N Hajder  

Dennington: T Keane M Clements J Perry  

-----

Kolora-­Noorat 29 def Panmure 27 

BEST Kolora-­Noorat: S Clissold S Hillman A Hunger  

Panmure: J Conheady K Williams A Davies  

-----

Russells Creek 40 def East Warrnambool 34 

BEST Russell's Creek: N Hall B Winter M Eccles 

East Warrnambool: H Jones B Gerritsen E Sherman 

-----

Timboon Demons 53 def Nirranda 23 

BEST Timboon Demons: M Benson S Clements C Hickey 

Nirranda: K Wickham B Haberfield H Rippon 

-----

B GRADE NETBALL:

Merrivale 21 def Old Collegians 16 

BEST Merrivale: J Fish L Woonton C McInerney 

Old Collegians: J Toleman B Townsend K Burrows  

 -----

Allansford 29 def Deakin University Sharks 22 

BEST Allansford: S O'Donnell K Christoforou L Angarano  

Deakin University Sharks: T Hobbs L Linder­Leighton J Love  

 -----

Dennington 33 def South Rovers 20 

BEST Dennington: J Serra M Fogarty A Crimmin  

South Rovers: E Downie G Kelly L Pender  

 -----

Panmure 36 def Kolora­-Noorat 34 

BEST Panmure: G Lenehan E Smith H White  

Kolora-­Noorat: K Sloane O O'Brien L Kenna  

 -----

Russell's Creek 31 def East Warrnambool 25 

BEST Russell's Creek: R Osborne M Kelson S Wormald  

East Warrnambool: N Brown S Byers G Uwland  

 -----

Timboon Demons 30 def Nirranda 22 

BEST Timboon Demons: A Duynhoven A Rosolin E Lyne  

Nirranda: E Keogh A Wickham M Haberfield

-----

17 AND UNDER NETBALL:

Old Collegians 57 def Merrivale 6 

BEST Old Collegians: E Adams T White M Alderson  

Merrivale: M Netherway S Edwards M Gill  

----- 

Mortlake Junior Sharks 20 def Allansford 16 

BEST Mortlake Junior Sharks: C Atkinson T Facey C Calvert  

Allansford: G Whelan K McKenzie T Moore 

 -----

South Rovers 32 def Dennington 12 

BEST South Rovers: T Murphy A Smart G Pontonio 

Dennington: M Kenna M Serra K Leach   

 -----

Kolora­-Noorat 37 def Panmure 25 

BEST Kolora-­Noorat: A Bourke M O'Sullivan B Hoare  

Panmure: E Drake R Grant J Lenehan 

 -----

Russell’s Creek 51 def East Warrnambool 6 

BEST Russell’s Creek: E McMahon M Owen M Eccles 

 East Warrnambool: T Rhyne S Austin T Kelly   

 -----

Timboon Demons 44 def Nirranda 10 

BEST Timboon Demons: A Dawson R Dendle M Parker 

-Nirranda: Z Wagstaff A Jenkins A Croft 

-----

15 AND UNDER NETBALL:

Merrivale 22 def Old Collegians 12 

BEST Merrivale: N Sandow A Fedley C Lovell 

Old Collegians: M O'Flynn S Hancocks S Forbes  

-----

Allansford 20 def Mortlake Junior Sharks 16 

BEST Allansford: J Billings L McDonald G Billings  

Mortlake Junior Sharks: L Ritchie A Mahncke M 

Goldsworthy  

-----

South Rovers 28 def Dennington 17 

BEST South Rovers: M Downie A Biggs N Ruane   

Dennington: C Lowery E Grundy L Noonan  

Kolora­-Noorat 38 def Panmure 25 

BEST Kolora-­Noorat: G Darcy D Moloney H Justin  

Panmure: J Jones C Lowe S Melican  

-----

Russells Creek 29 def East Warrnambool 9 

BEST Russell’s Creek: O Graham K Ross B Lane  

East Warrnambool: J Spencer S Austin K Sedgley  

-----

Timboon Demons 24 def Nirranda 8 

BEST Timboon Demons: B Thompson M Ward E Gunn  

Nirranda: E Addison C Walsh J Couch  

-----

13 AND UNDER NETBALL:

Old Collegians 19 def Merrivale 10 

BEST Old Collegians: E Reid C McKenzie C Johns  

Merrivale: A O'Neill­Dryden H Curtis G Billington  

 -----

Mortlake Junior Sharks 19 def Allansford 5 

BEST Mortlake Junior Sharks: A Tanner L Ritchie L Johnson  

Allansford: N Katsaros E Stacey T Coates  

 -----

South Rovers 32 def Dennington 24 

BEST South Rovers: L King A Twaddle G Maclean  

Dennington: B Convey Z Fleming  

 -----

Kolora­-Noorat 15 def Panmure 14 

BEST Kolora­Noorat: T Hutchins M Beasley G Vick 

Panmure: M Dean I Rea C Harradine 

 -----

Russells Creek 23 def East Warrnambool 1 

BEST Russells Creek: C Eccles A Evans A Ferguson  

East Warrnambool: G Rae C Austin R Johnstone  

 -----

Nirranda 20 def  Timboon Demons 4 

BEST Nirranda: H Garner H Loveday E Couch  

Timboon Demons: S Johns L Bentley I Everett  

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop